Projekt Rysiek

Wspólnie prowadzony  streetworking w dzielnicach Ursus, Włochy, Ochota, który rozpoczął się  1 grudnia 2020  dzięki połączonym siłom trzech organizacji: Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, Fundacji  Fortior oraz  Fundacji  Daj Herbatę.

Naszym celem jest wspieranie osób w kryzysie bezdomności, które przebywają w przestrzeni publicznej.
Dlaczego projekt Rysiek?
Gdy siadaliśmy do rozmów o współpracy, okazało się, że każdy z nas pamięta historię tego jednego podopiecznego, która mocno wpłynęła na to w jaki sposób pomagamy. Możemy powiedzieć, że połączył nas Rysiek. I tak właśnie było! Każdy z naszych Ryśków jest lub niestety już był wyjątkowym człowiekiem, który wiele nas nauczył, zainspirował, zmienił nasze patrzenie na potrzeby osób w kryzysie bezdomności. Czerpiąc z tego doświadczenia postanowiliśmy pomagać kolejnym naszym Ryśkom. Nasze patrole będą obecne w Ursusie, Włochach i Ochocie. Chcemy, aby osoby zaglądające tutaj mogły nie tylko dowiedzieć się co u nas słychać, co robimy, ale również zgłaszać nam osoby w przestrzeni publicznej, które wymagają wsparcia.

Kolejnym etapem projektu, było stworzenie przez Katarzynę Nicewicz kukły Ryśka.
Rysiek ma 175 cm, jest z pianki tapicerskiej i innych ciekawych materiałów. Rysiek ma za zadanie zwrócić uwagę na problem bezdomności.
Zamiast twarzy ma lustro. Każdy kto przechodzi obok może się zatrzymać na moment i zobaczyć siebie jako osobę w kryzysie. Dlaczego? Bo problem bezdomności dotyczy nas wszystkich – bez wyjątku. To może spotkać każdego z nas. Bez względu na obecny status zawodowy czy rodzinny.