Kanapki z sercem

W poniedziałki oprócz gorącego jedzenia wydajemy też małe paczuszki na wynos. Są w nich konserwy, owoce, czasem słodycze i kanapki z sercem właśnie.
Wydajemy od jednej do trzech kanapek na osobę, w zależności od tego jak wiele kanapek uda się nam zebrać.
Co tydzień odwiedzają nas na dworcu wspaniali Darczyńcy i przynoszą kanapki. To osoby prywatne, grupy wolontariackie, firmy… Piękni ludzie, którzy poświęcają swój czas aby pomóc drugiemu człowiekowi.

Zachęcamy wszystkich chętnych do takiego wsparcia
Jakie kanapki można przygotować? Ile?
Kanapki mogą być z chleba lub bułki, wege, mięsne, jarskie… Ważne, aby każda była odzielnie zapakowana (woreczek, papier śniadaniowy, folia spożywacza itp.)
Przyniesione kanapki od razu trafiają do potrzebujących, pakujemy je na bieżąco do paczuszek na wynos.
Nie ma minimalnej ilości jaką można przynieść. Każda kanapka to pomoc, każda kanapka to jedna najedzona osoba.
Chętnie przyjmiemy też do wydawki owoce: jabłka, banany, pomarańcze itp. a także słodycze: batoniki, małe opakowania ciasteczek oraz konserwy i pasztety.
Jedzenie na wynos to dla nas pewność, że nasi beneficjenci nie będą głodni następnego dnia.
Kiedy można przynieść kanapki i inne wymienione jedzenie?
W każdy poniedziałek od 18.45 do 19.30 w miejscu wydawki.


Jesteśmy przed Dworcem Centralnym w Warszawie tuż przy wejściu do przejścia podziemnego od strony parkingu przy E. Plater.
Nie trzeba się wcześniej z nami umawiać. Wystarczy przyjechać/przyjść i przekazać kanapki.
Uczniowie zaangażowani w akcję robienia kanapek otrzymują od nas zaświadczenia o odbytym wolontariacie.

Instrukcja kanapkowa, czyli jak przygotować kanapki na naszą wydawkę.

  1. Produkty wykorzystywane do zrobienia kanapek muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła i mieć ważny termin przydatności do spożycia.
  2. Wszystkie środki spożywcze należy przechowywać zgodnie z określonymi przez producenta warunkami przechowywania. Dotyczy to głównie środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie i łatwo psujących się, oznakowanych terminem przydatności do spożycia.
    Oczywiście warunki przechowywania żywności znacznie różnią się w zależności od konkretnego produktu, jego charakterystyki oraz zaleceń producenta. Warto zatem w pierwszej kolejności spojrzeć na etykietę na produkcie. Zgodnie z polskim prawem, na opakowaniach wszystkich produktów spożywczych oznaczonych terminem przydatności do spożycia powinna znajdować się informacja o ich warunkach przechowywania.
  3. Robienie kanapek musi odbywać się w miejscu w którym zachowane są zasady higieny. Osoby wykonujące kanapki zobowiązane są do przestrzegania zasad higieny, przede wszystkim mycia rąk, dbania o czystość urządzeń oraz naczyń.
  4. Kanapki mogą być z chleba lub bułki, wege, mięsne, jarskie… Ważne, aby każda była oddzielnie zapakowana. (papier śniadaniowy, papierowa torebka do przechowywania żywności). Do pakowania kanapek prosimy nie używać folii aluminiowej.
  5. Do kanapek prosimy nie używać jajek i pomidorów.
  6. Gotowe kanapki muszą być odpowiednio przechowywane w lodówce z dobraniem odpowiedniej temperatury.
    Niskie temperatury w lodówce hamują rozwój bakterii, drobnoustrojów i pleśni. Co więcej, lodówka umożliwia nam realne kontrolowanie temperatury, w jakiej przechowywana jest żywność. Pamiętajmy, że latem temperatura w pomieszczeniach może osiągać wyjątkowo wysokie odczyty – to może przełożyć się na momentalne zepsucie się produktów, takich jak nabiał.