Czwarta edycja naszego projektu na 8 marca.

– Musimy mówić o tym głośno: to przemoc jest jedną z głównych przyczyn kobiecej bezdomności w Polsce. Na ulice uciekają przed nią zarówno młode, ledwo pełnoletnie dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety, które odchowały już dzieci i postanowiły uwolnić się od agresji. Polki tracą dom również w wyniku konfliktów rodzinnych, uzależnień stanowiących często pokłosie traumatycznych doświadczeń czy zaburzeń psychicznych. Dla większości z nich, zwłaszcza tych żyjących kątem u znajomych, bezdomność wiąże się jednak bezpośrednio z przeżywaną wcześniej przemocą różnego typu. W Polsce schroniska dla osób bezdomnych, noclegownie, ośrodki detoksykacji, a nawet łaźnie są przeważnie albo koedukacyjne, albo przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. W praktyce oznacza to, że kobiety zmagające się z bezdomnością mają utrudniony dostęp do pomocy – Katarzyna Nicewicz.

Od lat staramy się w Fundacji pomagać Kobietom w sposób szczególny, dbając o ich samopoczucie, bezpieczeństwo i potrzeby.

Po to powstały Kobiece Poniedziałki, po to prowadzimy zajęcia tylko dla pań, po to też organizujemy specjalne wydarzenia z okazji Dnia Kobiet ❤️

W tym roku nasza Fundacja  i Fundacja Kraina wspólnie zorganizowały  działania wokół Dnia Kobiet, 8 marca jako symbolicznej daty celebrującej kobiecośc, aby zaopiekować się tymi, ktore najczęściej przez to święto nie są uwzględniane – kobietami w kryzysie bezdomności, w kryzysach ekonomicznych, zdrowia psychicznego, kobietami, ktore nie mają czasu, środkow ani sił, aby zadbać o śwoje zdrowie, ciała, dobrostan ani nawet o podstawowe potrzeby higieniczne.

Prawo do dbania o siebie, o stan zdrowia, higienę i godną powierzchowność to prawo każdej kobiety, każdego człowieka.

Dlatego, symbolicznie, właśnie tego dnia chcemy kobietom realizacji tego prawa pozbawionym pomóc zaopiekować się sobą i unaocznić ich problemy opinii publicznej.

Edukować o tym, jak szczególnie trudna i niezauważalna jest sytuacja tych kobiet, ktore znalazły się w warunkach życiowej traumy, utraty dachu nad głową, środkow utrzymania, w stanie choroby czy izolacji.

Dzień Kobiet podzieliłyśmy w tym roku na dwa dni.

Pierwszy dzień  w naszym Punkcie Integracji spędziłyśmy razem na zabiegach pielęgnacyjnych. Była z nami pani podolożka, manikiurzystka, fryzjerka i masażystka. Panie miały  zrobione manicure i pedicure, zostały wymasowane, zrelaksowane, z zafarbowanymi włosami. Nareszcie poczuły  się zaopiekowane.

Ten  dzień to był też czas na rozmowy: o zdrowiu, o życiu, o emocjach i marzeniach.

8 marca  Fundacji Kraina  odbyła się sesja zdjęciowa, w ktorej uczestniczki  mogły pokazać swoje ciało takie, jak je lubią albo takim, jakie ma dać świadectwo ich doświadczenia.

W ciągu całego dnia  korzystały z usług kosmetyczki, masażystki, porad lekarskich, zabiegów pielęgnacyjnych, makijażowych, fryzjerskich.

Poza zdjęciami stanowiącymi artystyczną ramę projektu i jego przesłania, wykonaliśmy także naszym Gościniom zdjęcia portretowe, które będą mogły wykorzystać w życiu żawodowym.

Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom: Firmom i Osobom prywatnym za przepiękny odzew na naszą prośbę o pomoc.

Foto: Konrad Smoleński/Kraina , Katarzyna Nicewicz, Aga Bilska