Katarzyna Nicewicz


O mnie


Katarzyna Nicewicz – z wykształcenia arteterapuetka, pedagożka i graficzka, na co dzień Prezeska Fundacji Daj Herbatę.  Od ponad 11 lat zajmuje się osobami doświadczającymi bezdomności. W 2012 zainicjowała akcję Daj Herbatę, która w 2015 przerodziła się w Fundację Daj Herbatę.  

Prowadząc organizację stawia na kompleksową pomoc i nowatorskie rozwiązania, wychodzi poza schemat pomocy, stawia na edukację społeczną i odczarowuje stygmat bezdomności.

W ramach swoich działań na rzecz osób w kryzysie bezdomności oprócz co poniedziałkowych akcji wydawania żywności i paczek przy Dworcu Centralnym m.in zainicjowała działania artystyczne (wystawa „Domniemani” w marcu 2022, współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, prowadzenie grupy arteterapautycznej, „Mural na kamienicy”), współtworzy Kampanię „Kobiecość też bywa bezdomna”, edukuje w ramach Miesiąca Ludzi w Kryzysie Bezdomności.

Na co dzień prowadzi także Centralny Punkt Integracji na warszawskich Włochach, który jest „świetlicą” – kompleksowym punktem pobytu dziennego. W ramach działania CPI osoby w kryzysie bezdomności mogą m.in wyrobić zdjęcia do dokumentów, skorzystać z pralek i suszarek, łazienki z prysznicem, komputerów i telefonu, biblioteki, rozmowy ze specjalistami, z zajęć arteterapii i pracy z ciałem. CPI zostało urządzone w taki sposób, aby każdy kto odwiedza punkt mógł poczuć namiastkę domu, bezpieczeństwa i być częścią społeczności, która ma realny wpływ na działanie tego miejsca. Problem kobiecej bezdomności jest niewidoczny i niezauważony, dlatego w ramach CPI został uruchomiony także specjalny dyżur tylko dla kobiet zagrożonych i doświadczających bezdomności oraz projekt asystentury. 

Katarzyna Nicewicz

PREZES FUNDACJI Daj Herbatę

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  • Nominacja w konkursie „100 wpływowych kobiet Polska Times” 2024
  • Nominacja do Warszawianki Roku 2023
  • Nominacja do Warszawianki Roku 2022
  • Nominacja do Modelled by Role Models 2016
  • Nominacja w kategorii Zwykły Bohater 2013

PUBLIKACJE NAUKOWE I POPULARNO NAUKOWE

WAŻNE WYSTĄPIENIA